Automaty do tworzenia zadań – #5 Fale mechaniczne – wykresy

Automat, który chciałbym zaproponować tym razem, pozwala na szybkie wygenerowanie wykresów zależności wychylenia od czasu i wychylenia od położenia opisujących falę mechaniczną.

Automat nie tylko tworzy wykresy, ale również gotową kartę pracy wraz z odpowiedziami. Dzięki ćwiczeniom uczniowie utrwalą umiejętności odczytywania danych z wykresów oraz podstawowe pojęcia służące do opisu fal – amplitudę, długość fali, okres, częstotliwość i szybkość.

Poruszanie się w obrębie arkusza ułatwia menu oraz przycisk „Powrót do danych” zlokalizowany w dolnej części każdego (poza głównym) ekranu.

Ekran główny zawiera parametry fali. Edycji podlegają komórki z zielonym tłem (przyrost czasu, amplituda, okres i szybkość). Opcja „przyrost czasu” pozwala wyregulować ilość długości i okresów fali wyświetlanych na wykresach. Dodatkowo na ekranie głównym wyświetlane są miniaturki wykresów, ułatwiające regulowanie parametrów fali.

Dodatkowym elementem automatu jest karta pracy (przycisk „druk ćwiczenia” w menu) gotowa do wydruku i zawierająca kartę odpowiedzi. Każda zmiana parametrów fali na ekranie głównym skutkuje oczywiście zmianą zawartości karty pracy, co pozwala na błyskawiczne generowanie wielu ćwiczeń o różnej zawartości.

Przykładową kartę pracy można pobrać klikając w link poniżej.

Miłego używania! 🙂
Zdjęcie autorstwa Emiliano Arano z Pexels

%d blogerów lubi to: