Matura tuż za rogiem…

(post „przypięty”)

No i już mamy 2022 rok… Czas płynie nieubłaganie i chcąc nie chcąc trzeba zabrać się za końcowe powtórki przed maturą. Jak się za to zabrać? W jakiej kolejności powtarzać materiał? Co powinienem wiedzieć, rozumieć i umieć zrobić? Myślę, że gdyby zrobić ranking „szkolnych” myśli tegorocznych maturzystów, takie pytania znalazłyby się na liście TOP10.

Jest oczywiście jeszcze inny zestaw pytań – Czy już trzeba? A może jeszcze nie teraz? Przecież to dopiero styczeń… Może jednak później? Jak zrobię to pojutrze, to będę miał jeszcze dwa dni wolnego… Fakt. Teoretycznie czasu jest jeszcze sporo. Niestety materiału również…

Jestem fizykiem, więc przemawiają do mnie liczby.

Do początku maja pozostało, włączając ferie zimowe jako jeden tydzień (w końcu nie samą szkołą człowiek żyje 😉 ), 15 tygodni. Jeśli dziś wezmę się za robotę i, żeby się nie zakatować na śmierć fizyką, zaplanuję na przykład rozwiązanie 14 otwartych zadań maturalnych i kolejnych 14 zamkniętych w każdym tygodniu (nie jest to jakiś koszmar, bo to po dwa zadania otwarte i zamknięte dziennie, a przecież nie muszę siadać nad fizyką codziennie), to robi się z tego prawie 420 zadań łącznie… Mało? Z pewnością nie. To około 17 pełnych arkuszy maturalnych!

No dobrze. To jak się za to zabrać?

Gdybym był maturzystą… zapewne szukałbym jakiegoś planu takich powtórek, no i oczywiście powiązanych z nim materiałów. Poniżej przedstawiam moją propozycję. Materiał podzieliłem na części zawierające kolejne zagadnienia ułożone w „klasyczny” sposób, tj. zaczynamy od zjawiska ruchu, a kończymy na fizyce jądrowej. Do każdego tygodnia przydzielone są dwa, a czasem trzy takie zagadnienia. W ten sposób na powtórzenie kolejnych partii materiału poświęcimy 12 tygodni – ta faza skończy się 10 kwietnia 2022. Pozostaną trzy tygodnie do początku maja. Te poświęcimy na arkusze z ubiegłych lat, których rozwiązywanie pozwoli Wam na ocenę efektów wcześniejszej pracy. A… Jeszcze jedno. Matura z fizyki w tym roku jest 19 maja, więc pozostaje jeszcze trochę czasu na dodatkową pracę!

„Ale przecież to, co robiłem na początku, na bank zapomnę do maja!” No nie do końca… Jak zapewne doskonale wiesz, fizyka „budowana jest od dołu ku górze jak budynek”, każde kolejne piętro tego budynku opiera się na niższych, więc licząc na przykład zadania dotyczące „cząstki naładowanej w polu magnetycznym” wykorzystujesz model zwany „ruchem jednostajnym po okręgu”, czyli w kolejnych partiach powtarzanego materiału będziesz przypominać wiedzę i ćwiczyć umiejętności zawarte we wcześniejszych.

Co z materiałami? Będą się pojawiać jako kolejne posty tego bloga na początku każdego tygodnia. Żeby ułatwić „nawigację”, post z planem pracy będzie cały czas pierwszy na liście postów, a w planie stopniowo pojawiać się będą przyciski „materiały”, których kliknięcie przeniesie Cię do wybranego tygodniowego zestawu.

Mam nadzieję, że zdołałem choć trochę wpłynąć na poziom Twojej motywacji…

No to do roboty! 😉

Tydzień 1


10-16 stycznia ’22
Kinematyka ruchów prostoliniowych
Rzut poziomy

Tydzień 2


17-30 stycznia ’22
Zasady dynamiki Newtona
Pęd i zderzenia

Tak… To ferie zimowe, ale jak mówi Marcin W. – „Matura tuż za rogiem!” 🙂

Tydzień 3


31 stycznia -6 lutego ’22
Ruch po okręgu
Układy nieinercjalne

Tydzień 4


7-13 lutego ’22
Praca, moc, energia
Statyka bryły sztywnej

Tydzień 5


14-20 lutego ’22
Hydrostatyka
Pole grawitacyjne

Tydzień 6


21-27 lutego ’22
Kalorymetria

Tydzień 7


28 lutego – 6 marca ’22
Termodynamika

Tydzień 8


7-13 marca ’22
Elektrostatyka
Stały prąd elektryczny

Tydzień 9


14-20 marca ’22
Pole magnetyczne
Indukcja elektromagnetyczna

Tydzień 10


21-27 marca ’22
Ruch drgający
Fale mechaniczne

Tydzień 11


28 marca – 3 kwietnia ’22
Optyka falowa i geometryczna

Tydzień 12


4-10 kwietnia ’22
Fizyka atomowa i kwanty promieniowania
Fizyka jądrowa

Arkusze z ubiegłych lat


%d blogerów lubi to: