Przygotowania do egzaminu 2022 „Matura tuż za rogiem…”

Matura tuż za rogiem… Arkusze z ubiegłych lat.

Zakończyliśmy „przegląd” zagadnień obowiązujących na tegorocznej maturze. Czas na bardziej „przekrojowe” wyzwania. Spróbujmy zmierzyć się z kompletnymi arkuszami z ubiegłych lat. Z częścią zadań z poniższych arkuszy zetknąłeś się w powtórkach, ale powrót do nich z pewnością nie zaszkodzi. Najkorzystniej moim zdaniem…

Matura tuż za rogiem…

(post „przypięty”) No i już mamy 2022 rok… Czas płynie nieubłaganie i chcąc nie chcąc trzeba zabrać się za końcowe powtórki przed maturą. Jak się za to zabrać? W jakiej kolejności powtarzać materiał? Co powinienem wiedzieć, rozumieć i umieć zrobić? Myślę, że…

Matura tuż za rogiem… Tydzień #12

Fizyka atomowa i kwanty promieniowaniaFizyka jądrowa No i dwanaście tygodni zleciało jak z bicza strzelił… Został nam ostatni fragment materiału do powtórzenia. Tym razem zagadnienia, które pojawiły się tylko w szkole średniej – tzw. fizyka współczesna. Zdecydowana większość – fizyka jądrowa -…

Matura tuż za rogiem… Tydzień #11

Optyka falowa i geometryczna Jedenasty tydzień to optyka falowa i geometryczna. Na uwagę zasługuje fakt, że w tym „pandemicznym” roku sporo, z listy zagadnień obowiązkowych na egzaminie, w tym fragmencie fizyki zostało usunięte. Nie obowiązuje znajomość opisu metod wyznaczania szybkości światła, wyznaczanie…

Matura tuż za rogiem… Tydzień #10

Ruch drgającyFale mechaniczne No i powoli zbliżamy się do końca powtórek! Pozostały jeszcze trzy porcje materiału. W dziesiątym tygodniu pochylimy się nad zagadnieniem ruchu drgającego i fal mechanicznych. Oba fragmenty podstawy programowej pojawiły się w pewnej części na lekcjach w gimnazjum, jednak…

Matura tuż za rogiem… Tydzień #9

Pole magnetyczneIndukcja elektromagnetyczna Dziewiąty tydzień to tydzień magnetyzmu i elektromagnetyzmu. Niektóre zagadnienia z tej tematyki pojawiły się już w podstawie programowej gimnazjum. Jednak większość materiału, a w szczególności część związana z obliczeniami, to podstawa szkoły ponadgimnazjalnej. Przygotowując się warto jednak zauważyć, że…

Matura tuż za rogiem… Tydzień #8

Elektrostatyka Stały prąd elektryczny Ósmy tydzień przygotowań powinien upłynąć nam na powtarzaniu zagadnień z szeroko pojętej elektryczności – elektrostatyki i stałego prądu elektrycznego. Oba fragmenty podstawy są ważne, ale, jeśli miałbym jeden z nich faworyzować, to z całą pewnością byłby to prąd…

Matura tuż za rogiem… Tydzień #7

Termodynamika Siódmy tydzień poświęcony jest powtórce dużego i ważnego działu – termodynamice. Drobne elementy tego zagadnienia pojawiły się w już w gimnazjum, ale trzon materiału to poziom rozszerzony szkoły średniej. Podstawa programowa Co wobec tego trzeba wiedzieć, rozumieć i umieć?  Szczegółowe wymagania…

Matura tuż za rogiem… Tydzień #6

Kalorymetria W szóstym tygodniu zajmujemy się fizyką związaną ze zjawiskami cieplnymi, ale z pominięciem obszernego zakresu dotyczącego gazu doskonałego i jego przemian. Zagadnienia z tej tematyki znajdziemy zarówno w podstawie programowej gimnazjum, jak i liceum. Podstawa programowa Co wobec tego trzeba wiedzieć,…

Matura tuż za rogiem… Tydzień #5

Hydrostatyka Pole grawitacyjne Piąty tydzień poświecimy na powtórzenie zagadnień z zakresu hydrostatyki i pola grawitacyjnego. I tu ciekawa sytuacja. Hydrostatyka nie występuje w podstawie programowej czwartego etapu kształcenia, czyli szkoły ponadgimnazjalnej. Obowiązuje jednak kumulatywność podstawy programowej i, jako, że hydrostatyka jest elementem…

Matura tuż za rogiem… Tydzień #4

Praca, moc, energia Statyka bryły sztywnej Czwarty tydzień powtórek poświęcimy na kolejne zagadnienia z zakresu mechaniki – działy „Praca, moc, energia” i „Ruch obrotowy”. Ze względu na pandemię i nauczanie online zakres zagadnień wymaganych na egzaminie maturalnym został w wielu elementach podstawy…

Matura tuż za rogiem… Tydzień #3

Ruch po okręgu Układy nieinercjalne Na trzeci tydzień mamy zaplanowane powtórzenie materiału z zakresu ruchu jednostajnego po okręgu i ruchu ciał w układach nieinercjalnych. Podstawa programowa Co trzeba wiedzieć, rozumieć i umieć?  Szczegółowe wymagania egzaminacyjneZdający:(LO) wyjaśnia różnice między opisem ruchu ciał w…

Matura tuż za rogiem… Tydzień #2

Zasady dynamiki Newtona Pęd i zderzenia W drugim tygodniu, zgodnie z planem 🙂 , powtarzamy materiał z zakresu dynamiki punktu materialnego z uwzględnieniem pojęcia pędu. Podstawa programowa Co trzeba wiedzieć, rozumieć i umieć?  Szczegółowe wymagania egzaminacyjneZdający:(GIM) podaje przykłady sił i rozpoznaje je…

Matura tuż za rogiem… Tydzień #1

Kinematyka ruchów prostoliniowychRzut poziomy Zaczynamy od początku… 🙂 Pierwszy tydzień poświęcimy na zagadnienia z zakresu ruchu punktu materialnego – prostoliniowego i rzutu poziomego. Oczywiście w podstawie programowej jest jeszcze ruch po okręgu, ale z pewnych przyczyn wrócimy do tego zagadnienia później. Podstawa…

%d blogerów lubi to: